آلوده کننده های هوا

آلودگی هوا زمانی اتفاق می‌افتد که حجم زیادی از ذرات یا مواد مضر از قبیل گازها، ذرات و زیست‌مولکول‌ها وارد اتمسفر کرهٔ زمین شود. آلودگی هوا مخلوطی از ذرات معلق و گازهایی است که غلظت آن به محدوده مضر برای انسان رسیده‌است که می‌تواند هم در داخل ساختمان و هم در خارج ساختمان باشد.[۱] آلودگی هوا می‌تواند باعث افزایش بیماری‌ها در انسان یا گرمایش کرهٔ زمین گردد
آلودگی هوا به وجود هر ماده ای در هوا که می تواند برای انسان یا محیط او مضر باشد گفته می شود. وقتی یک ماده ای هوا را آلوده می کند، به آن آلاینده می گوییم. آلاینده ها ممکن است طبیعی یا ساخته دست بشر باشند و ممکن است به اشکال مختلف ذرات جامد یا قطرات مایع یا گاز باشند. تعداد آلاینده ها بسیار زیاد است.
علل طبیعی آلودگی هوا
برخی از منابع آلودگی هوا از طبیعت سرچشمه می گیرد. اینها شامل فوران آتشفشان ، طوفان گرد و غبار و آتش سوزی جنگل است.

دلایل آلودگی هوا
فعالیتهای انسانی عامل اصلی آلودگی هوا بخصوص در شهرهای بزرگ است.عوامل انسانی آلودگی هوا ناشی از مواردی مانند کارخانه ها ، نیروگاه ها ، اتومبیل ها ، هواپیماها ، مواد شیمیایی ، دود از قوطی های اسپری و گاز متان از محل های دفن زباله.

آلوده کننده های هوا
1- کارخانه ها

سوخت اکثر کارخانه ها از مواد فسیلی مانند نفت و زغال سنگ می باشد که آلودگی های شدیدی در اثر استفاده از این سوخت ها ایجاد می شود.

 

2- پالایشگاه های نفت

پالایشگاه های تصفیه نفت، مواد بسیار آلوده کننده ای را وارد هوا می کنند.

3- خطوط برق

برخی از کابل های برق عایق نیستند و با ولتاژ بالا کار می کنند که عدم عایق کاری آنها هم می تواند منجر به آلودگی هوا شود .

4- آفت کش‌ها

در مزارع و زمین های کشاورزی برای دفع حیوانات و حشرات موذی و رفع علف های هرز از آفت کش ها و سموم استفاده می کنند که استفاده از این مواد، هوای منطقه را بسیار آلوده می کند، مخصوصا اگر با هواپیمای مخصوص، این سموم روی محصولات کشاورزی پاشیده شوند، زیرا در این صورت سموم بسیار زیادی به مناطق اطراف می رود و هو را برای تنفس مسموم می کند.

5- دود خودروها

عمل احتراق بنزین سبب روشن شدن موتور وسایل نقلیه می شود و در اثر این احتراق، آلاینده هایی مانند مونوکسیدکربن و اکسیدنیتروژن وارد هوا می شوند.

 

6- ذرات رادیواکتیو

ذرات رادیواکتیوی که از تاسیسات هسته ای و راکتورها انتشار پیدا می کنند، به صورت ذرات گردوغبار در هوا پراکنده شده و هوا را آلوده می کنند.

7- کودهای شیمیایی

کودهای شیمیایی که به رشد گیاهان کمک می کنند، برای هوا بسیار آلوده کننده می باشند.

8- آلودگی هوای داخل منزل

سندرم خانه بیمار(sbs) به محیطی سربسته اطلاق می شود که تهویه منظمی ندارد و بخارات سمی و آلاینده ها در آن وجود دارند.

9- عملیات استخراج از معادن

در استخراج هایی که از معدن انجام گیرد، ذرات و آلودگی های زیادی برای هوای اطراف آن منطقه ایجاد می شود که ترجیحا نباید مناطق مسکونی، اطراف معادن وجود داشته باشند .

آگهی و تبلیغ رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *